Mustang GT

Ford Mustang GT

W tym dziale spróbuję napisać coś o moim ulubionym samochodzie.

Po zakończeniu produkcji Ford’a Thunderbirda, który był jedynym jak dotąd sportowym samochodem Forda, poza autami sprowadzanymi z Europy, na rynku amerykańskim pozostały jedynie Chevrolet Corvette i Corvair Corsa. Nowy prezes Forda – Lee Lacocca, któremu powierzono wówczas pod opieke przeżywający kryzys zakład, postanowił stworzyć samochód sportowy (jak wymienione) a zarazem tani, czyli dostępny dla wszystkich, choć na myśli miał on głównie ludzi młodych. Początkowo Mustang miał być autem klasy GT, czyli samochodem o zamkniętej karoserii, szybkim i mało seryjnym, jednaki takim nie był.

Pierwsze prace nad Mustangiem rozpoczęto na początku lat sześdziesiątych, początkowo prototyp nosił nazwę T-5, która dopiero poźniej została zmieniona. Prototyp ten powstał już w 1962 roku, jednak nie miał on jeszcze wiele wspólnego z tym znanym, hitowym Mustangiem. Premiera Mustanga odbyła się we wrześniu 1963 roku, a sprzedaż seryjną rozpoczęto 17 kwietnia 1964. Z tego też powodu tą, pierwszą serję nazwano 1964 1/2. Już w ciągu pierwszych 4 miesięcy sprzedano całą planowaną roczną produkcję, czyli 100 tys. Z tego też powodu prezes Ford’a Lee Iacocca postanowił zwiększyć pordukcję i w roku 1964 sprzedano już 240 tys. egzemplarzy.

Pierwszy Mustang wyposażony był w 6-cylindrowy silnik „rzędówkę” o pojemności 2786 ccm i mocy 101 KM, pochodzący z Ford’a Falcona. Kolejne proponowane silniki to: 164-konny V8 o pojemności 4260 ccm, a także raz trzy silniki V8 o pojemności 4728 ccm i mocach kolejno 210, 220 i 271 KM. W 5 miesięcy po premierze do sprzedaży wkroczył model Fastback 2+2, w który otrzymał etykietę GT, a także 5-zegarową deskę rozdzielczą. Poza silnikiem do wyboru były także inne komponenty, jak np. 3 wersje nadwozia: Convertible (kabrio), Hardtop (coupe z bagażnikiem) i fastback (ścięte coupe), 3 rodzaje zawieszenia, 3 systemy hamulcowe i 3 rozmiary opon. Ford Mustang, jak zapowiadał prezes Ford’a cieszył się ogromną popularnościa, co potwierdza liczba 700 tys samochodów sprzedanych w ciągu pierwszych 10 miesięcy. Rok później po rozpoczęciu sprzedaży, Ford zaproponował sprzedaż „The GT Equipment Group”, czyli zestaw sportowy, mały tunning, w skład którego wchodziły: nakładka wydechu, lampy przeciwmgielne, a także sportowe resory i amortyzatory.

W 1965 roku pojawiła się wersja Shelby GT 350, która była wyczynową, sportową wersją Mustanga. Był to najpopularniejszy Mustang GT. Samochód ten po niewielkich przeróbkach nadawał się na tor wyścigowy. Wiele odmian, wersji tych samochodów można było spotkać. Większość z nich była wyposażona w automatyczną, lub manualną 4-biegową skrzynię biegów.

W 1968 roku pod nazwą GT 350 ukazał się także model nazwany Convertible, który był po prostu kabrioletem. W rok później, czyli w 1969 roku ukzał się kolejny model GT 350 w wersji kabriolet. Reszta samochodu dostała dość zauważalnie zmieniona, stała się bardziej „kanciasta”, co wiązało się chyba z ówczesną modą.

Kolejny z serii GT był Mustang GTA 390 posiadający silnik V8 6,4 litra i mocy 335 KM. Samochód ten był i jest po prostu PIĘKNY.

W roku 1967 nastąpiły pierwsze, większe zmiany w wyglądzie Mustanga. Sam samochód został poszerzony i wydłużony, zmieniono „tyłek”, a także powiększono przednią atrapę. Kolejne modyfikacje miały na celu jedynie usprawnienie silników, a co za tym idzie także zwiększenie ich mocy, doskonałym przykładem może tu być Mustang 428 Cobra Jet, który pojawił się w 1968 roku, a jego moc przekraczała 400 KM. Z ciekawostek można dodać tzw. „Ram Air-y”, czyli wybrzuszenia na przedniej masce.

Cieszący się dużym uznaniem był Mustang Mach I pochodzący z 1973 roku, wyglądał jak samochód przeznaczony na tor wyścigowy, a nie do zwykłej sprzedaży.

Rok 1973 był rokiem końca produkcji Mustangów I generacji, produkcję kolejnych rozpoczęto w rok później czyli 1974 roku. Mustang został dość mocno zmieniony. Zmniejszyły się jego wymiary, a także moce silników przestały już tak zachwycać: 2,3 Litra i mocy 88 KM i 2,8 Litra i mocy 105 KM. Takie silniki nie potrafiły dobrze współpracować z dość ciężkim i tak samochodem. W zamian za silnik, auto stawało się coraz bardziej luksusowe. Można było załatwić sobie zestaw „Super Sound Package”, czyli oczywiście zestaw nagłośnieniowy. Następnie do produkcji wszedł silnik 5 Litrowy, jednak o mocy tylko 140 KM. W 1976 roku pojawiły się pakiety: „Stallion” i „Cobra II”. Zawierały one takie specjalności jak spojlery, specjalne listwy itp. Rok póżniej zwiększono moce silników. W 1978 roku pojawiła się wersja King Cobra i był to koniec Mustangów II generacji.

Premiera kolejnej generacji (III) nastąpiła w 1979 roku. Różniące się zdecydowanie samochody były dostępne w 2 wersjach : sedan i hatchback. Z silników mieliśmy do wyboru: 2,3 litrowy (V4), 2,8 litrowy (V6) i 5,0 litrowy (V8), oraz turboodoładowany (132 KM) 2,3 litra. W tej generacji było troche „problemów” z silnikami. Nie dość, że były one stosunkowo słabe, to do tego awaryjne, z tego powodu zaprzestano także produkcji silników 2,3 litra turbo. w 1982 roku zaprzestano produkcji modelu Cobra. Lata 80 to cykl zmian w Mustangach. Zarówno jesłi chodzi o silniki jak i wygląd zewnętrzny. Wprowadzono ponownie silni 2,3 litra turbo, jednak teraz już udoskonalony o wtrysk paliwa – moc 145 KM. Zmieniono także nazwy modeli Mustangów. Wprowadzono Mustanga SVO (Special Vehicle Operations) z silnikiem 2,3 litrowym. Kolejny specjalnym Mustangiem był 20th Anniversary Edition Mustang GT, sprzedawany tylko w białym kolorze i z czerwonym wnętrzem.

Całkiem niedano, bo w roku 1994 zapoczątkowano Mustangi IV generacji. Tym razem, można było wybierać pomiędzy modelami dwu-drzwiowymi Coupe i Convertible. IV generacja oferowała 2 silniki: 5.0l EFI V8 215 KM oraz 3.8l EFI V6 145 KM. Już standardowe modle były całkiem nieźle wyposażone, mam na myśli tutaj komponenty, jak: regulacja fotela kierowcy (elektryczna oczywiście) i kierownicy, poduszki powietrzne, a na „zewnątrz” hamulce tarczowe. Rok później wypuszczone model Cobra R, którego silnik zbliżał się mocą do modeli sprzed 20 lat – 5.8 litra i 300 KM mocy. Od tego czasu następowało wiele zmian w silnikach. W końcu oferowano 3 silniki: 4.6l SOHC EFI V8 215 KM, 4.6l DOHC EFI V8 305 KM, oraz 3.8l EFI V6 150 KM. I tak, ten „samochód legenad” ewolułował dalej i robi to nadal!!!

W roku 1999 Mustang’a upodobniono trochę do swojego poprzednika z I generacji – z 1964 roku. Stał się on więc bardziej agresywny i sportowy. Znów przypominał dawne Muscle Cars.

I oto najnowszy model Mustanga oznaczony symbolem 2005. Wyposażony jest w potęzny silnik, 4.0L SOHC 12V V6 oraz 4.6L OHV 24V V8, i pięcio biegową skrzynie biegów (automatyczną, lub manualną). Wyglądem nawiązuje do jednego z pierwszych Mustangów. Calość stała się troche bardziej kanciasta, co jednak bardzo spodobało się wszystkim fanom Mustanga, a jednocześnie marka ta zyskała wielu nowych fanów. Silnik 4.6L OHV 24V V8 dysponujje mocą 300 koni mechanicznych, co pozwala osiągnąc przyspieszenie 5,1 sekundy do 100 km/h. Druga wersja silnika (4.0L SOHC 12V V6) to „tylko” 210 koni.

Zdjęcie poniżej przestawia tzn.”Ford Mustang concept car” czyli wersje „super” sportową, w środku znajduja się specjalne wzmocnienia (klatka) i inne sportowe innowacjePorady prawne adwokat gniezno # Kapłan # Podsłuchiwanie telefonów JAK MOŻNA PODSŁUCHIWAĆ KOMPUTER Zobacz naszą ofertę teraz # naprawa laptopów bydgoszcz # oferujemy tanie przegrywanie kaset przegrywanie kaset vhs warszawa w cenie poprawa jakości obrazu i dźwięku